Mobilna rewolucja – zmiany w Google

Dzisiaj Google wprowadza w algorytmach wyszukiwania jedne z najpoważniejszych zmian.

Strony i sklepy internetowe posiadające wersję mobilną mają być promowane w wynikach wyszukiwania. Biorąc pod uwagę, ze Google ma ponad 97% udziałów  w polskim rynku wyszukiwarek, może mieć to duży wpływ na sytuacje firm, które nie dostosowały się do panujących od kilku lat trendów zwiększania popularności urządzeń mobilnych.

Nowy algorytm ma także filtrować wyniki wyszukiwania tak, aby nie prezentować stron nieprzystosowanych w wynikach widocznych na tabletach czy smartphonach. Zewnętrzne źródła podają, że jedynie 5% stron firmowych i niecałe 30% sklepów internetowych posiada wersje przystosowane do mniejszych ekranów.

Aktualnie około połowa Polaków posiada smartphona, a 90% z nich szuka w internecie informacji na temat produktów i usług. Co to jest responsywność „RWD”?

Wraz z postępem technologicznym łącza internetowe stały się nieporównywalnie szybsze i liczenie każdego kilobajta odeszło w zapomnienie. Pozwala to na tworzenie uniwersalnych stron internetowych, które projektowane są tak, aby ich szerokość nie przekraczała szerokości ekranu przeglądarki. Dodatkowo można sterować zawartością rezygnując z mniej istotnych elementów tam gdzie nie ma na nie miejsca.

Responsywne strony internetowe bazują na algorytmie zakładającym kilka przedziałów szerokości:

  • smartphony (najczęściej mniej niż 768px)
  • tablety (od 768px)
  • komputery (od 992px)

Jedną z najważniejszych rzeczy przy tworzeniu strony RWD jest struktura umieszczana w kolumnach, które zmieniają się w zależności od tego ile mieści się aktualnie na ekranie. Każdy element może mieć zdefiniowaną szerokość dla konkretnego przedziału i jeśli się w nim nie mieści przesuwany jest tak, żeby nie sąsiadował z żadnym innym. Zyskuje w ten sposób dodatkowe miejsce dla siebie i nie wymusza przewijana strony w poziomie.

Strony czy sklepy responsywne posiadają również cechy pozwalające na korzystanie z nich bez użycia myszki, której po prostu nie ma.

Koszty responsywności a kampanie firm od rozwiązań mobilnych.

W przypadku nowych projektów największym kosztem, przy większości niewymagających szczególnej funkcjonalności stron czy sklepów, jest ich projekt graficzny. Zakodowanie go na dalszym etapie tworzenia tak, aby spełniał wymagania RWD nie jest wiele większym wydatkiem i oscyluje w granicach dodatkowych kilkuset złotych. Oczywiście w zależności od ilości i rodzajów szablonów.

Szeroko prowadzone kampanie firm oferujących rozwiązania mobilne jako tańsze mają zastosowanie przede wszystkim w przypadku próby dodania osobnej wersji do aktualnie działających rozwiązań. Najczęściej oferowane są na zasadzie płatności za wdrożenie oraz comiesięcznego abonamentu uzależnionego od ruchu lub ilości produktów w przypadku sklepów.

Koncentrujemy się na oferowaniu bardziej uniwersalnych rozwiązań – w pełni responsywnych produktów internetowych.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Doradzimy i zaoferujemy najlepsze rozwiązanie dla Państwa strony lub sklepu internetowego.

Kontakt z nami